IoT Server status

Publikoval Silvia Al Hafoudh

Tento projekt začal ako nápad nejako oživiť a otestovať niečo, čo bude komunikovať z internetom a zobrazovať to v reálnom svete. Netrvalo dlho a prišiel som na nápad vytvoriť niečo čo mi pomôže každý deň kontrolovať stav serverov, ktoré spravujem. Neraz sa totiž stalo že server spadol a ja som si nevšimol upozornenie, potom nasledujú zbytočné problémy...

A tak som vytvoril projekt, ktorý neustále spúšta ping pre daný server a zobrazuje stav na stavovej diode. Kedže je nutné aby mikrokontrolér bol pripojený k internetu, rozhodol som sa pre veľmi dobre známu vývojovú dosku. NodeMCU, ktorá je postavená na čipe od ESPRESIF ESP8266. Kedže všetky staršie projekty na ktorých som pracoval poúžívali Arduino a jeho IDE rozhodol som sa že aj tento čip budem programovať pomocou ARDUINO prekladača/bootloaderu.
Rozpracovaný projekt IoT Server status
Na obrázku je dobre vidieť že projekt ešte nieje dokončený po estetickej stránke ale iba po stránke funkcionality ;) Na ľavej strane je "informačný" panel zo škody 120, do ktorého som osadil ledky. Každá ledka predstavuje jeden server. Na pravej strane sa nachádza otáčkomer, ktorý som použil podľa schémy "čo dom dal", kedže som nenašiel žiaden iný lineárny ukazateľ. Ten ukazuje aktuálny čas medzi odpoveďou serveru v ms. 
obvod projektu IoT Server status
Z hľadiska obvodu som použil klasický protoboard, na ktorý som pripájkoval klasický header, ktorý vedie k ďalším častiam obvodu. Na tomto protoboarde sa taktiež nachádza aj obvod, ktorý obsahuje tranzistor pre PWM spíanie lineárneho ukazateľa času pingu.
(pre zmiernenie nepríjemného PWM ripple ktorý lineárny ukazateľ vydával, som pridal kondenzátor, ktorý tento ripple úplne eliminuje)
Program spočíva z troch úsekov ktoré bežia v slučke
  • Spustenie Ping príkazov pre určené IP adresy
  • Vyrátanie správnej 10bit hodnoty pre PWM pin 
  • Interrupt pre ledky ktorý zabezpečuje že led diody blikájú.

Autor: Simon


Zdieľať tento článok← Staršie príspevky Novšie príspevky →