Lego Mindstorms ťa už omrzelo? Skús Arduino!

Publikoval Silvia Al Hafoudh


Možno máš dieťa, ktoré má zájem o robotiku alebo chceš sám preniknúť do tohto sveta. Pre toho, kto nemá skúsenosti s elektronikou, je robotická stavebnica Lego Mindstorms jednoznačne tou pravou voľbou.
No ty chceš skúsiť niečo viac. Máš pocit že z Lego Mindstorm si už vyrástol? Ovládaš aspoň základné pojmy z elektroniky? Hovorí ti niečo prúd, odpor, či ohmov zákon? Tak práve pre teba je tu Arduino!

Arduino

Čo to je?

Arduino je open-source vývojová platforma vytvorená pre rýchle prototypovanie a rôzne elektronické a robotické projekty. Pozostáva z užívateľsky jednoducho použiteľného hardvéru a softvéru Arduino IDE.

Hardvér je flexibilný, podľa použitia si môžeš vybrať z rôznych typov dosiek. Odlišujú sa v počte vstupov a výstupov, rozhraní, veľkosti dosky, rýchlosti...to všetko záleží od použitého procesora. Všetky dosky však môžeš programovať prostredníctvom jednoduchého vývojového prostredia  Arduino IDE.

Prečo si vybrať Arduino?

Arduino sa vo svete aj u nás teší veľkej popularite. Výhodou je, že na programovanie nepotrebuješ prídavný hardvér (programátor). Stačí ti iba obyčajný USB kábel. Programovací jazyk, zjednodušené C++, je navrhnutý tak, že pomocou pár riadkov rozblikáš LEDku či načítaš hodnoty z analógového vstupu. Aj to je dôvod prečo si Arduino obľúbili nielen elektronici ale aj umelci či dizajnéri. Vďaka svojej jednoduchosti je ideálne pre začiatočníkov. Zároveň je vymyslené tak, že ním nepohrdnú ani skúsení borci. Časom sa Arduino stalo súčasťou mnohých hobby ale aj vedeckých či komerčných projektov.

Arduino UNO

Arduino UNO

Predtým ako začneme…

Vývojové prostredie Arduino

Na to, aby si vôbec niečo spravil, potrebuješ Arduino softvér.

Arduino IDE (integrated development environment) je, ako z názvu vyplýva, vývojové prostredie pre Arduino. Prostredníctvom tohoto softvéru píšeš a nahrávaš program do Arduino dosky.

Arduino Web Editor

Ak máš k dispozícii internet, programovať môžeš online v Arduino Web Editore. Online IDE ti ponúka ukladanie sketchov (tvojich programov) v cloude. Vždy pracuješ v najaktuálnejšej verzii softvéru a nemusíš sa starať o aktualizácie. Máš k dispozícií všetky komunitou vytvorené knižnice. Web Editor je súčasťou Arduino Create webaplikácie. V nej máš prístup aj do oficiálneho Arduino fóra, kde nájdeš odpovede na svoje otázky a problémy a zároveň môžeš poradiť iným "zanietencom" ako si ty. Svoje projekty vieš zdieľať s ostatnými členmi, a naopak sa od iných inšpirovať. Viac informácií ako aj samotný editor nájdeš na www.create.arduino.cc

create.arduino.cc

Desktopová aplikácia Arduino IDE

V prípade, že funguješ offline, môžeš si stiahnuť Arduino IDE. Sketche sa ukladajú na tvojom počítači, na aktualizácie si dohliadaš sám, no nemusíš mať internetové pripojenie. Softvér si môžeš stiahnuť na https://www.arduino.cc/en/Main/Software. A podrobný inštalačný návod pre všetky operačné systémy nájdeš na https://www.arduino.cc/en/Guide/HomePage

Inštalácia Arduino IDE
Inštalačné návody pre Arduino IDE
Verzie sú trochu graficky odlišné. V oboch však nájdeš všetko potrebné. Web editor je graficky prepracovanejší a tým pádom máš niektoré veci viac "po ruke". V desktop aplikácii je ale starý známy toolbar, kde si vieš otvoriť, vytvoriť, skopírovať kód, vybrať typ dosky a iné nastavenia.
Ďalej sa tu nachádza editor zdrojového kódu (1), kde píšeš samotný program. Message area (2) a konzolové okno (3) slúžia na informovanie o stave kompilácie alebo nahrávania programu na dosku. Message area je jednoriadková rýchla správa o priebehu a úspešnosti procesu, či informácii, kde sa nachádza chyba. Pod týmto poľom nájdeš konzolové okno, kde si môžeš prečítať podrobnejšie informácie o priebehu.

 

Arduino Web editor

Arduino IDE

Ak si chceš Arduino vyskúšať no cena sa ti zdá vysoká máme pre teba jednoduché riešenie. Ako som spomínala na začiatku, Arduino je open source platforma. Vďaka tomu vzniklo mnoho klonov tejto vývojovej dosky, ktoré sú kompatibilné s Arduino softvérom. Či už sa rozhodneš pre takýto cenovo priateľnejší klon alebo originál Arduino, v našej ponuke vývojových dosiek nájdeš obe možnosti.
Ak stále váhaš či je pre teba Arduino to pravé, mám pre teba ešte jeden typ. Spoločnosť Autodesk ponúka free nástroj Tinkercad circuits . Je to online simulátor, vďaka ktorému môžeš simulovať elektronický obvod s Arduinom, a taktiež si vyskúšať fiktívne Arduino naprogramovať. Stačí ak sa zaregistruješ a môžeš sa hrať, skúšať a vyvýjať :) 

 


Zdieľať tento článokNovšie príspevky →