Inštalácia Arduino knižnice

Publikoval Silvia Al Hafoudh

Knižnice sú kolekcie kódu, ktoré ti ponúkajú nové extra funkcie. To ti podstatne uľahčí prácu s rôznymi modulmi, senzormi, výstupnými perifériami ale aj manipuláciu s dátami. Niektoré knižniece máš už priamo nainštalované s tvojim IDE, iné je však potrebné dodatočne si stiahnuť (prípadne si vieš napísať vlastnú). Čo sa týka vyhľadávania, či už cez Library Manager, o ktorom si povieme o chvíľu alebo cez webový vyhľadávač, je zaužívaným zvykom že názov knižnice obsahuje názov snímač alebo modulu pre ktorý je určený.

Inštalácia knižníc

Použitie Library Manager

Najjednoduchší spôsob ako nainštalovať knižnicu je použitie Library Manager priamo v tvojom IDE (od verzie 1.6.2).

  • Po otvorení Arduino IDE vojdeš do Sketch >> Include Library >> Manage Library

istalacia kniznice cez Arduino Library manager

Otvorí sa ti Library Manager, kde je k dispozícií množstvo knižních pripravených pre inštaláciu. Stačí si len vyhľadať tú, ktorú potrebuješ. Ak si už rozhodnutý, ktorú knižnicu si chceš inštalovať:

  • Rozklikni odkaz vľavo More info
  • Následne máš možnosť si vybrať verziu knižnice ktorú chceš použiť.
  • Potom môžes pristúpiť k samotnej inštalácii stlačením tlačidla Install.

Library manager

Po ukončení sťahovania knižnice môžes Library Manager zavrieť. Nainštlaovanú knižnica nájdeš v menu Sketch >> Include Library.

Importovanie .zip knižnice

Ak si sa rozhodol použiť knižnicu ktorá nieje k dispozícií v Library Manager, nezúfaj. Tvorcovia Arduino IDE sa snažili aj tento problém zjednodušiť najviac ako sa dá. V podstate postupuješ veľmi podobne:

  • Sketch >> Include Library >> Add .ZIP Library

Budeš vyzvaný aby si si vybral knižnicu, ktorú chceš nainštalovať. vyklikaj cestu k zložke, kde je .ZIP súbor uložený a vyber ho.

Knižnicu opäť nájdeš v Sketch >> Include Library menu, úplne na spudku. Knižnica je pripravená na použitie. Knižnica bude expandovaná v Arduino sketches adresári.


Knižnicu síce nájdeš v Sketches ale v starších verziách IDE sa ti môže stať, že nebude viditeľná. V tom prípade je potrebný reštart IDE.

Manuálna inštalácia

Možno sa vyskytne prípad, že si knižnicu budeš potrebovať nainštalovať manalne. Ak to chceš urobiť ručne, je potrebné:

  • stiahnuť si ZIP súbor
  • Po rozbalení skopíruješ celú zložku (mala by sa volať rovnako, podľa názvu knižnice) a vložíš do zložku libraries (štandardné umiestnenie: Documents/Arduino/libraries).
  • Aby si vedel že si urobil všetko správne, po spustení Arduino IDE by si túto knižnicu mal nájsť v zozname  Sketch >> Include Library.

Treba však myslieť na to, že knižnice sú uložené na viacerých miestach. Od toho sa udvíja aj rôžny spôsob používania a aktualizácií. 


Zdieľať tento článok← Staršie príspevky Novšie príspevky →