Arduino Yún meteostanica so záznamom do Google Sheets

Publikoval Stanislav Jochman

Minule som ti ukázal ako zaznamenávať dáta zo senzoru BMP180 na SD kartu pomocou Arduina YUN. To sa hodí najmä v prípade, ak je možnosť že internet vypadne, prípadne bude po zapnutí zariadenia odpojený. No mnoho krát sa senzor nachádza pri dome, kde je k dispozícii wifi a tak je praktickejšie nahrávať naše dáta priamo do tabuliek Google Sheets. V tom prípade nehrozí strata dát poškodením SD karty a nie je nutný import dát zo súboru .csv. Google sheets majú podporu takzvaných skriptov, pomocou ktorých sa dajú vytvárať makrá a meniť obsah tabuľky. Práve tento skipt použijem. Pomocou neho a https requestu budem nahrávať dáta do Google Sheet tabuliek.


Tvorba Google sheet tabuľky

Najprv si vytvor Google tabuľku. To urobíš prihlásením do Google Drive a následne stlačením pravého tlačidla a vybratím možnosti Google sheets. Tabuľku si pomenuj ako uznáš za vhodné, ja som ju pomenoval Google Datalogger. Následne vytvor skript a to tak, že vojdeš do kolonky Nástroje(Tools) a klikni na Skript editor.

  Skopíruj si id Google Sheetu. Na obrázku je vyznačené, kde sa nachádza.

  ID google sheetu

  Následne si pomenuj skript a vlož doňho následujúci kód.

   

  Zmeň id v kóde na id, ktoré si si skopíroval. V ďalšom kroku zverejníme skipt pomocou tlačidla Publikovať(Publish), tam klikni na Deploy as web app.

   Otvorí sa ti okno ako môžeš vidiet na obrázku.

  Možnosti nastav ako sú zobrazené na obrázku a klikni deploy. Kedže týmto otvoríš svoju tabuľku každému, kto bude mať link, potrebuješ povoliť prístup. To urobíš kliknutím na tlačidlo Review Permissinos (Zobraziť povolenia).

  Vyskočí ti okno, kde zadaj účet, ktorým si sa prihlásil.

  Ak používaš Google Chrome, tak ti vyskočí ešte okno, ktoré ti oznámi, že aplikácia nie je overená a preto musíš stlačiť Advanced(Pokročilé) a tam Go to Nazov skriptu (Unsafe).

  Následne posledný krát povolíš prístup k Google Sheet tabuľkám.

  Okno ti poskytne link tvojej URL pre zadávanie hodnôt. Ten si skopíruj, neskôr ho budeš potrebovať.


  Nastavenie PushingBoxu


  Ako ďalší krok si prihlás na https://www.pushingbox.com

  Po prihlásení sa ti zobrazí Dashboard, kde máš napísané, koľko requestol si odoslal za posledných 10 dní a koľko requestov ti ostáva za deň.

  Klikni na Services a pridaj si servis.

  Vyber CustomURL request.

  Pomenuj si ho a URL pre zadávanie hodnôt vlož do druhého riadku. V treťom riadku vyber možnosť GET.

  Následne by tvoja záložka services mala vyzerať tak, ako na obrázku.

  Vytvoril si si vlastné service ktorý vieš zavolať. No k service ti treba scenario, ktoré určí, kedy sa service bude volať a dodá mu dáta. To si vytvoríš v následujúcom kroku. Vojdi do záložky Scenarios, Zadaj meno nového scenaria a stlač Add.

  Po vytvorení scenaria mu potrebujeme priradiť akciu a to urobíme tlačidlom Add an Action.

  Z listu, ktorý sa nám otvorí vyberieme ULR akciu, ktorú sme vytvorili.

  Následne zadáme &Data1=$Data1$&Data2=$Data2$&Data3=$Data3$ do boxu ktorý nám vyskočí a stlačíme update.

   

  Ak si všetko zadal správne mal by si vidiet niečo podobné ako je na obrázku.

  Skopíruj si DevideID nakoľko ti ho bude treba do Arduino kódu.


  Príprava Arduina YUN

  Arduino si zapoj podľa obrázku v prípade, že si ho od minulého návodu rozobral.

  V prípade, že by si mal problém so zapojením neváhaj si prečítať minulý návod kde to je vysvetlené. Taktiež si nainštaluj knižnicu na BMP180. V prípade, že nevieš ako na to v predošlom návode je to všetko vysvetlené. Stiahni si kód a uprav si ID, ktoré si si skopíroval v predchádzajucom kroku. Nahraj program do Arduina YUN a pripoj Arduino na internet. Keď sa pozrieš do tabuľky, mali by ti začať pribúdať hodnoty aj s časom.

  Tak isto ak si pozrieš Pushingbox Dashboard tak uvidíš ako ti pribúdaju requesty.

  Tento postup zaznamenávania dát je samozrejme univerzálny. Môžeš ho použiť na záznam dát aj z iných snímačov, v tvojich vlastných projektoch.


  Zdieľať tento článok  ← Staršie príspevky Novšie príspevky →