4 veci na zamyslenie pred kúpou 3D tlačiarne

Publikoval Silvia Al Hafoudh

3D tlač je nová ale za to veľmi atraktívna oblasť. Svoje využitie si 3D tlačiarne našli v rôzných oblastiach. Či už si hardvérista, produktový dizajnér, architekt alebo umelec a uvažuješ o kúpe tlačiarne, je tu pár vecí, nad ktorými by si sa mal zamyslieť.

1. Ako využiješ svoju tlačiareň?

V prvom rade sa treba zamyslieť či tlačiareň naozaj potrebuješ. Rozhodne ťa od nákupu nechceme odradiť! Ak si však fanúšik, a chceš si vytlačiť len jednu postavičku a potom na tlačiareň bude sadať prach, sú tu aj iné možnosti. Sú tu služby, tlačiarne ktoré ti s tlačou jednej vecičku na skúšku pomôžu.

Zákazková tlač na Slovensku

Už aj u nás nájdeš súkromné štúdia či dielne, ktoré poskytujú zákazkovú 3D tlač. Nami vyskúšaný a overený je bratislavský Fablab. Otvorená dielňa pre širokú verejnosť, dizajnérov, umelcov, vývojárov a študentov. Ak chceš viac ako len 3D tlač, fablab ti ponúka aj možnosť oboznámiť sa s ich zariadeniami a naučiť sa ich ovládať. A teraz nehovorím iba o 3D tlačiarňach :).

Myslíme samozrejme aj na nebratislavčanov! Pre nich svoje služby 3D tlače ponúka napríklad aj celoslovenská sieť predajní/tlačiarní faxcopy.sk


3Dhubs.com

3Dhubs.com je svetová služba, ktorá ťa spája s ľuďmi vlastníkmi 3D tlačiarní v tvojom okolí. Tý ti za poplatok vytlačia tvoj návrh podľa tvojich požiadaviek.

Ak sa ale zamyslíme z opačnej strany, taký 3D Hubs znie ako fajn príležitosť na vedľajší príjem. Ak po tlačiarni veľmi túžiš a vieš že ju budeš využívať minimálne, práve 3D Hubs ti ponúka možnosť ako ju naozaj zúžitkovať.

2. Vieš modelovať v 3D?

Zíde sa to, aj keď….nie je to nutné!

Navrhovať 3D modely nie je úplne hračka. Samozrejme, dá sa to naučiť ale určite si to bude vyžadovať nejaký čas. Ale nezúfaj, aj na tento problém máme riešenie. Existujú komunity ľudí, ktorý zadarmo zdieľajú svoje návrhy aj s kompletnou dokumentáciou a fotkami.


thingiverse.com

Je to najväčšia databáza free modelov, s ktorou máme aj osobnú skúsenosť. Dodnes odtiaľ čerpáme aj my. Je úžasné aký tvorivý sú ľudia a čo všetko dokážu vymyslieť :) Nájdeš tu všetko od krabičiek pre Arduino po umelecké diela.

3. Tlač predmetu nejaký čas trvá

Len aby si vedel, čo ťa čaká, 3D tlač trvá v kľude aj pár hodín. Je fajn byť na to psychicky pripravený aby si nebol sklamaný keď si konečne nachystáš tlač vytúženej postavičky Pikachu a zistíš že výsledok dostaneš až o 7 hodín. Nie je to vada, je to tak u všetkých. Skrátka, trpezlivosť ruže prináša.

4. Začiatky nie sú ľahké, výsledok však stojí za to

Miestami to možno vyzerá tak že sme ťa od kúpy chceli odradiť. Opak je pravdou. Podľa vlastnej skúsenosti ťa chceme pripraviť na to že to bude dlhá cesta. Obetuješ veľa času učeniu, kalibrovaniu a nastavovaniu. Už len to aby si nastavil správnu výšku prvej tlače a filament aby ti dobre chytal na podložku je celkom veda. No keď to vydržíš výsledok príde a dočkáš sa svojej prvej, krásnej a presnej kalibračnej sovičky.

tlac kalibracnej sovy

Vedz, že keď si nebudeš vedit rady, v dnešnej dobe je na nete mnoho tutoriálov a videí. Okolo tlačiarní fungujú aj facebookové skupiny. Tlačiarne TEVO z našej ponuky majú dobrú podporu komunity. Aj o tom sme sa presvedčili na vlastnej koži a mnoho problémov sme vďaka tomu rýchlo vyriešili.

Tlačiarne v našej ponuke

Ak si sa dočítal až do konca, zrejme si rozhodnutý do toho ísť. V našej ponuke nájdeš dva modely tlačiarne od značky TEVO. Túto čínsku značku sme sa rozhodli zaradiť do našej ponuky aj preto, že s ňou máme vlastnú skúsenosť. Takto pred rokom sme si zaobstarali model Tarantula.

Cenovo veľmi dostupnú skladačku 3D tlačiarne. Boli sme veľmi príjemne prekvapený balením a podrobným manuálom. Rovnako sa nám zapáčila aj kvalita konštrukčného prevedenia. Navyše je súčasťou projektu RepRap, čo v skratke znamená že všetky náhradné diely sú ľahko dostupné.

Bola to pre nás výborná investícia, hlavne čo sa týka pomeru kvality a ceny. Taktiež máme radi open source a ako som už spomínala, dobrá podpora komunity nám tiež pomohla. No a na základe týchto našich skúseností sme sa rozhodli priviesť túto značku aj na náš trh. Keďže vieme čo predávame, sme si istý že si svoje TEVO obľúbiš aj ty.     


Zdieľať tento článok← Staršie príspevky Novšie príspevky →